KONST / Oljemålningar / Oljemålning 14161019

nr 1416 1019

Oskar Bergman

(1879-1963), Sverige

Oljemålning, Signerad, daterad Visby 1936. Olja på pannå, 33x50, yttermått inklusive ram: 55x72 cm

Oskar Bergman, född 1879 i Stockholm, död 1963, svensk målare och etsare.

Utrop:

4.000 kr

Såld:

3.000 kr

måndag 30 augusti 2021
kl 20:36:48

  • Klassiska
  • 30 aug

Klassiska

Läs mer om Klassiska

Oskar Bergman

Läs mer om Oskar Bergman